Konrad Turowski
Dziennikarz, fotografik
Recenzje
ID-002515.doc
 
1977-MM-DD
Reporter - paradoksalista
 
Turowski ma ambicję szukania pod samą latarnią, gdzie inni, drepcząc w pełnym świetle, zadeptują beztrosko ważkie ślady. Przy całej pedanterii rzetelnego dokumentalisty - jest on opowiadaczem niezwykle fabularnych historyjek „do czytania”, owych. tak chętnie wysłuchiwanych i oglądanych na ekranie - „opowieści niesamowitych”, bajek nie zmyślonych, autentycznych „dreszczowców”, które zwykliśmy wywodzić z rozwichrzonych głów fantazjopisarzy, a które - jak uparcie dowodzi łódzki reporter - paradoksalista - najzwyczajniej w świecie odnaleźć można, powikłane i dziwacznie spiętrzone w samym naokolnym życiu.
Trzeba tylko wiedzieć jak szukać.
 
Ryszard Wójcik
„Kontrasty”
 
 
 
 
 
 
ID-002516.doc
 
1977-MM-DD
Samo życie
 
Prawdziwe nieprawdopodobne pokazuje rodzenie się reportażu , fakt przechwycony na gorącym uczynku, ogołocony z literackości tak kunsztownej nieraz w tekstach dziennikarzy dużo młodszych. Jaką pracę musi wykonać dziennikarz, by w magmie wersji, sprzecznych relacji, dokumentów znaleźć ziarno najważniejsze: historię, którą pisze „samo życie” – to już tajemnica, której część tylko odsłania Turowski.
 
Zbigniew Bauer
„Życie Literackie”
 
 
 
 
 
 
ID-002517.doc
 
1978-07-09
Król „michałków”
 
Jestem stałym czytelnikiem „michałków”, a nawet - wyznam szczerze - kocham się w tej gazetowej poezji absurdu. Znam od lat wielu jednego „michałkarza”, który nie próbuje nigdy udawać - jak inni - że „michałki” to taki niby wstydliwy, sowizdrzalski rodzaj dziennikarskiej krzątaniny: jest to prawdziwy apostoł „michałkarstwa” i zapalony ideolog rubryki absurdu. Zjawiska, typy ludzkie, zdarzenia opisane przez Konrada Turowskiego wymykają ze wszelkich szablonów typowości społecznej. Konrad Turowski nie zmyśla swoich „michałków” - on je tylko umiejętnie pielęgnuje, niby dobry ogrodnik czeka, aż dojrzeją zdarzenia, aż się rozwiną z jednego paradoksalnego faktu całe gałęzie faktów pobocznych, czasem nie mniej kolorowych...
 
Marek Piwny
„Razem” nr 28 (97)
 
 
 
 
 
 
ID-002518.doc
 
1978-02-05
Prawdziwe nieprawdopodobne
 
Książka łódzkiego reportera Prawdziwe nieprawdopodobne (W.Ł.) doczekała się już kilku pochlebnych recenzji. Zupełnie zasłużenie, gdyż Turowski potrafi pisać ciekawie o interesujących sprawach. Brzmi to banalnie lecz co jakiś czas warto przypominać banalne prawdy, które dziwnym trafem wyszły z obiegu... Mamy reportaże finezyjne i lekkie jak pianka. Erudycyjne i oklejone cytatami jak słup ogłoszeniowy. Pretekstowe (napisanie reportażu jest dodatkiem do wywiadu na temat swej twórczej potencji). Psychologizujące i drążące w głąb problemy. Mamy wreszcie reportaże, będące autentyczną i wybitną prozą współczesną (Krallówna). Turowski przypomniał o czymś innym, reporter (podobno także dziennikarz) winien przede wszystkim dostarczać informacji. I to możliwie z pierwszej ręki. To zwykle jest czystsze.
 
„Szpilki” nr 6 (1902)
 
 
 
 
 
 
ID-002519.doc
 
1977-MM-DD
Konrad Turowski zdobył opinię reportera, który nawet na bezludnej wyspie pozbawionej wszelkich środków łączności z resztą świata potrafi wytropić interesujący temat i znajdzie sposób szybkiego przekazania relacji swoim czytelnikom. Ciekawość życia jest jego autentyczną pasją. Z równym powodzeniem wyławia z szarej – zdawałoby się – codzienności niezwykłe zdarzenia, jak zadziwia oryginalnością pomysłów. Dzięki jego inicjatywie Dzień Ojca stał się faktem w naszym kraju. Konrad Turowski urodził się w 1938 roku w Warszawie. Stałą pracę dziennikarską rozpoczął w łódzkiej prasie mając osiemnaście lat. Prawdziwe nieprawdopodobne to książkowy debiut autora znanego już czytelnikom z licznych publikacji w wielu dziennikach i tygodnikach.
 
Wydawnictwo Łódzkie
 
 
 
 
 
 
ID-002520.doc
 
1982-MM-DD
Dziennikarstwo może być sposobem na życie. Dlatego ważniejsze wydarzenia w moim c. v. mają odniesienie w różnych publikacjach prasowych i książkowych. Kilka przykładów:
Kwiaty dla Taty! T: Kiedyś zwrócił się do mnie dziennikarz Konrad Turowski z zapytaniem, czy popieram inicjatywę desygnowania jakiegoś dnia na Święto Ojca. Przyparty do muru przez redaktora, odpowiedziałem: - Popieram z całego serca i proponuję dzień 23 czerwca. Jest to plus minus najkrótsza noc roku, ojciec ma labę, więc największe święto. Przyjęto tę datę...
 
Jan Sztaudynger, Anna Sztaudynger-Kaliszewicz
„Chwalipięta, czyli rozmowy z Tatą”
Wydawnictwo Łódzkie
 
 
 
 
 
 
ID-002521.doc
 
1978-02-05
Prawdziwe Nieprawdopodobne
 
Książka łódzkiego reportera Prawdziwe Nieprawdopodobne (W.Ł.) doczekała się już kilku pochlebnych recenzji. Zupełnie zasłużenie, gdyż Turowski potrafi pisać ciekawie o interesujących sprawach. Brzmi to banalnie lecz co jakiś czas warto przypominać banalne prawdy, które dziwnym trafem wyszły z obiegu... Mamy reportaże finezyjne i lekkie jak pianka. Erudycyjne i oklejone cytatami jak słup ogłoszeniowy. Pretekstowe (napisanie reportażu jest dodatkiem do wywiadu na temat swej twórczej potencji). Psychologizujące i drążące w głąb problemy. Mamy wreszcie reportaże, będące autentyczną i wybitną prozą współczesną (Krallówna). Turowski przypomniał o czymś innym, reporter (podobno także dziennikarz) winien przede wszystkim dostarczać informacji. I to możliwie z pierwszej ręki. To zwykle jest czystsze.
 
„Szpilki” nr 6 (1902)
 
 
 
 
 
 
ID-002522.doc
 
1978-07-09
Król „michałków”
 
Jestem stałym czytelnikiem „michałków”, a nawet - wyznam szczerze - kocham się w tej gazetowej poezji absurdu. Znam od lat wielu jednego „michałkarza”, który nie próbuje nigdy udawać - jak inni - że „michałki” to taki niby wstydliwy, sowizdrzalski rodzaj dziennikarskiej krzątaniny: jest to prawdziwy apostoł „michałkarstwa” i zapalony ideolog rubryki absurdu. Zjawiska, typy ludzkie, zdarzenia opisane przez KT wymykają ze wszelkich szablonów typowości społecznej. Konrad Turowski nie zmyśla swoich „michałków” - on je tylko umiejętnie pielęgnuje, niby dobry ogrodnik czeka, aż dojrzeją zdarzenia, aż się rozwiną z jednego paradoksalnego faktu całe gałęzie faktów pobocznych, czasem nie mniej kolorowych...
 
Marek Piwny „Król „Michałków”
„Razem” nr 28 (97)
 
 
 
 
 
 
ID-002523.doc
 
RRRR-MM-DD
Samo życie
 
Prawdziwe Nieprawdopodobne pokazuje rodzenie się reportażu, fakt przychwycony na gorącym uczynku, ogołocony z literackości tak kunsztownej nieraz w tekstach dziennikarzy dużo młodszych. Jaką pracę musi wykonać dziennikarz, by w magmie wersji , sprzecznych relacji, dokumentów znaleźć ziarno najważniejsze: historię, którą pisze „samo życie” - to już tajemnica, której część tylko odsłania Turowski.
 
Zbigniew Bauer „Niewygodne prawdy i ich dwie strony”
„Życie Literackie” nr 1380
 
 
 
 
 
 
ID-002524.doc
 
1977-MM-DD
Reporter - paradoksalista
 
Turowski ma ambicję szukania pod samą latarnią, gdzie inni, drepcząc w pełnym świetle, zadeptują beztrosko ważkie ślady. Przy całej pedanterii rzetelnego dokumentalisty - jest on opowiadaczem niezwykle fabularnych historyjek „do czytania”, owych. tak chętnie wysłuchiwanych i oglądanych na ekranie - „opowieści niesamowitych”, bajek nie zmyślonych, autentycznych „dreszczowców”, które zwykliśmy wywodzić z rozwichrzonych głów fantazjopisarzy, a które - jak uparcie dowodzi łódzki reporter - paradoksalista - najzwyczajniej w świecie odnaleźć można, powikłane i dziwacznie spiętrzone w samym naokolnym życiu.
Trzeba tylko wiedzieć jak szukać.
 
Ryszard Wójcik
„Reportaż Paradoksalny”
„Kontrasty” nr 12
 
 
 
 
 
 
ID-002525.doc
 
1981-03-01
„Solidarność”
 
Miłe wyróżnienie spotkało korespondenta „Kuriera Polskiego” w Łodzi, red. Konrada Turowskiego. Międzyuczelniany Komitet Porozumiewawczy wyróżnił Konrada Turowskiego specjalną odznaką „Za Pomoc Strajkującym Studentom”.
 
„Kurier Polski”
 
 
 
 
 
 
ID-002526.doc
 
1982-03-01
„Wyróżnienie” przez PZPR
 
Egzekutywa KŁ dokonała 25.02 br oceny sytuacji w środowisku środków masowego przekazu. W „Dzienniku Łódzkim” zdecydowanie negatywnie wyróżniał się red. Konrad Turowski, któremu dotychczasowa działalność zawodowa nie zapewniała popularności w środowisku.
 
Serwis Informacyjny KŁ PZPR 25 (82)
 
 
 
 
 
 
ID-002527.doc
 
1990-08-16
Głosowanie...
 
Dziennikarze pracujący w redakcji „Dziennika Łódzkiego” zaaprobowali „czystkę”, jaką przeprowadzono w ich zespole po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 r. W tajnym głosowaniu przytłaczającą większością głosów (22 na 25 głosujących) sprzeciwili się przyjęciu swych byłych kolegów, którzy zostali usunięci z przyczyn politycznych. Sprawa dotyczyła czterech osób, zwolnionych po 13 grudnia. - Wynik głosowania jest dla mnie wręcz niepojęty - powiedział doc. Zirk-Sadowski, Pełnomocnik ds. Likwidacji RSW.
 
Paweł Patora „Nie chcą ich”
„Gazeta Łódzka”
 
 
 
 
 
 
ID-002528.doc
 
1978-MM-DD
Publikowałem nie tylko w „Kurierze Polskim” i „Dzienniku Łódzkim”, tj. w gazetach codziennych z którymi wiązały mnie stałe etaty ale również, a może przede wszystkim w „Tygodniku Kulturalnym”, „Odgłosach”, „Tygodniku Demokratycznym”, „Literaturze” i „Ekspresie Reporterów”. Przypomnę tylko:
 
Odkrycie w Łagiewnikach
Plastykowy worek z pieniędzmi był płytko zakopany. Górna część, obwiązana papierowym sznurkiem wystawała z ziemi. Jerzy Kiciak zauważył ją zaraz, jak tylko przysiadł na pniu powalonej brzozy na polanie w podłódzkim Lesie Łagiewnickim...
Tysiące fruwały po ulicach
 
Ekspres Reporterów nr 3, KAW
 
 
 
 
 
 
ID-002529.doc
 
1980-MM-DD
Biżuteria i dolary
 
...Czy rzeczywiście Walenty Czerwonka prowadząc warsztat samochodowy przy ul. Pomorskiej, mógł się dorobić tak ogromnego majątku? Wiele zdaje się wskazywać, że biżuteria i dolary pochodziły zupełnie z innego źródła...
 
Skarb pod łóżkiem
Ekspres Reporterów nr 7, KAW
 
 
 
 
 
 
ID-002530.doc
 
1984-MM-DD
Tragedia retkińska
 
...Trzy dni przed tragedią , Bartuś Gerstmann miał jakiś dziwny sen. Od rana pytał: co to znaczy jak nie ma domu?...
Reżyser Michał Maryniarczyk pisze nowelę z myślą o realizacji filmu dokumentalnego. Tak się zaczyna: Nic się nie stało. Z powodów wielu, dom, w którym mieszkaliśmy, wyleciał w powietrze. I wszystko straciliśmy. Bo musieliśmy stracić skoro żyjemy...
Gaz w Łodzi
 
Ekspres Reporterów nr 6, KAW
Konrad Turowski - Dziennikarz, fotografik
Biografia
Książki
Recenzje
Wspomnienia
Zdjęcia