ID-000800.jpg
YYYY-MM-DD
Marek Kołaczkowski urodził się w 25 marca 1941 roku w Milanówku. W 1958 r. rozpoczął studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 60-tym roku przerywa studia uniwersyteckie i wstępuje na Wydział Aktorski PWSTiF w Łodzi. Kończy studia w roku 1964 rolą Feliksa w dyplomowym przedstawieniu J.Tuwima Jadzia Wdowa.
W 1964 r. angażuje się do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, w którym pracuje do 1968 r. Znaczące role w Kaliszu : Król w kraju rozkoszy F. Zabłockiego – Filander, Troilus i Kresyda Shakespeare – Troilus, Szklana menażeria T.Williamsa – Tom, Skiz G. Zapolskiej – Wituś.
W roku 1968 zostaje zaangażowany do Teatru Ziemi Mazowieckiej w Warszawie gdzie gra m.in. w Domu na Twardej Korcellego – Gustawa i Hajmona w Antygonie Sofoklesa. Do Teatru im.Stefana Jaracza w Łodzi angażuje się w 1969 roku i gra na scenach tego teatru do 1993 roku.
Zagrał m.in. w Tajemniczym ogrodzie Burnett’a, Pigmalionie Shaw’a, ,w Pamiątkach Soplicy i Transatlantyku w reż M.Grabowskiego. Na scenie Teatru 7.15 w Mme Sans Gene, w Jednak Kabaret J. Pietrzaka, i w Pchle w uchu. Po przejściu na emeryturę gra gościnie w teatrach łódzkich.
(Chłopcy Grochowiaka, Na dnie Gorkiego, Lekcja Ionesco)
Ostatnio jest inicjatorem projektu „Wydobyć z niepamięci” dotyczącego dokumentowania i
utrwalania śladów po nieistniejących już łódzkich scenach.